ElektromobilitaNovinky

NIO podepsalo v Maďarsku dohodu o výstavbě továrny na výrobu baterií

V pátek podepsala společnost NIO a maďarská vláda dohodu o výstavbě závodu na výrobu baterií a stanic Battery Swap. Továrna bude mít rozlohu 10 000 metrů čtverečních.

Továrna se bude nacházet v Biatorbágy, což je jen pár kilometrů západně od Budapešti. Vyrábět by se v ní měly stanice pro výměnu baterií Battery Swap, které bude NIO používat v Evropě. Tento rok totiž NIO vstoupí do Německa, Nizozemska, Švédska a Dánska a vybudovat infrastrukturu je pro společnost extrémně důležité. V následujícím roce 2023 čeká NIO ještě větší expanze.

NIO a stanice na výměnu baterií. Co to je a jak fungují?

Závod bude vyrábět stanice v počtu 240 za rok, čímž bude NIO také plnit svůj dlouhodobý cíl – mít v provozu celosvětově 4 000 stanic do konce roku 2025. Nyní jich má NIO něco přes 1 000 kusů. Investice do závodu je 5,5 miliardy maďarských forintů a státní dotace ze strany Maďarska je poté 1,7 miliardy maďarských foritnů. NIO tímto krokem také vytváří několik stovek nových pracovních pozi.

NIO aktuálně vyrábí své stanice pro výměnu baterií v Číně, již v minulosti se zastoupení společnosti oficiálně vyjádřilo, že postavit novou továrnu v Evropě a stanice zde vyrábět je levnější, než je dovážet přímo z Číny a až na místě je montovat.

NIO a stanice na výměnu baterií. Co to je a jak fungují?

Expanze

Koncem ledna NIO otevřelo svou první evropskou stanici pro výměnu baterie v Oslu, kde se nachází také první NIO House mimo Čínu. Generální ředitel NIO William Li a manažer NIO Norway se zde tehdy sešli s 20 majiteli vozů NIO a potvrdili příchod modelu ET7 do Norska ve Q4 2022. Menší model ET5 dorazí do Norska a dalších států Evropy (Německa, Švédska, Dánska a Nizozemska) během Q1 2023.

Zdroj: eletric-vehicles.com

Mám rád technologie, videohry a v minulosti jsem psal příspěvky zaměřené na mobilní technologie a společnost Apple pro významné české magazíny. Telefony a Apple mě pořád baví ale trochu jsem se přeorientoval i na elektromobily. Pracuji v marketingu, na značku NIO jsem poprvé narazil asi před 3 lety a od té doby pravidelně přikupuji akcie.

Související příspěvky