ElektromobilitaNovinky

První evropská Battery Swap stanice na čerpacích stanicích Shell bude v Nizozemsku

Na sociální síti Twitter se objevila zajímavá informace od uživatele @NIONordics o tom, že první evropská stanice pro rychlou výměnu baterie Battery Swap, která bude umístěna na čerpací stanici Shell vyroste v Nizozemsku.

Již v minulosti byly potvrzené informace, že výrobce elektromobilů NIO a ropná společnost Shell, která působí i u nás spojují síly a uzavírají partnerství. To se před pár týdny stalo skutečností a NIO otevřelo v Číně první nabíjecí a výměnnou stanici přímo na čerpací stanici Shell. Z informací z Twitteru již víme, že pravděpodobně jedna z prvních v Evropě na „shellce“ bude v nizozemském Utrechtu, což je čtvrté největší nizozemské město.

Utrecht je čtvrté největší město v Nizozemsku, ležící ve stejnojmenné provincii. Je sídlem největší univerzity v zemi a střediskem církevní správy. Ve středověku se jednalo o nejvýznamnější město v oblasti dnešního Nizozemska.

Partnerství NIO a Shell tak bude fungovat také v Evropě, kam se NIO chce rozšířit. Už za pár dní uvidíme společnost v Něměcku a do konce roku poté ve Švédsku, Dánsku a právě Nizozemsku. Expanze bude pokračovat také v roce 2023 kdy bychom měli elektromobily NIO vidět v Belgii, Francii, Itálii, Maďarsku, Rakousku, Španělsku, Švýcarsku a Portugalsku.

NIO staví v Německu druhou stanici Battery Swap

Zcela první stanice na čerpací stanici Shell se nachází v Číně ve městě Sia-men (Xiamen), což je přístavní město na jihovýchodu Číny. Stanice byla otevřena slavnostně před pár týdny.

NIO a Shell mají v plánu vybudovat na čerpacích stanicích v Číně 100 stanic pro výměnu baterie a k nim samozřejmě také klasické nabíjecí stanice. Stanic pro rychlou výměnu baterie Battery Swap, najdeme v Číně už 1 132, tj. na čerpacích stanicích Shell bude umístěno (alespoň ze začátku) asi 10 % z nich.

NIO stanice

 

Co je Battery Swap stanice?

Účel stanice je tak rychlá výměna baterie vozu, tj. odpadá časově náročnější nabíjení akumulátoru. To se hodí v případě, kdy chcete ušetřit čas a nebo z nějakého jiného důvodu nechcete čekat 10, 20 minut na dobití baterie u nabíječky. Elektromobily NIO už jsou totiž od začátku navržené právě s ohledem na tento účel a vybitou baterii můžete vyměnit za plně nabitou za 2-3 minuty. A to je velká časová úspora.

Mám rád technologie, videohry a v minulosti jsem psal příspěvky zaměřené na mobilní technologie a společnost Apple pro významné české magazíny. Telefony a Apple mě pořád baví ale trochu jsem se přeorientoval i na elektromobily. Pracuji v marketingu, na značku NIO jsem poprvé narazil asi před 3 lety a od té doby pravidelně přikupuji akcie.

Související příspěvky