ElektromobilitaNovinky

NIO a Shell spojují síly. Na čerpací stanici se otevřela první nabíječka a výměnná stanice

Již v minulosti byly potvrzené informace, že výrobce elektromobilů NIO a ropná společnost Shell, která působí i u nás spojují síly a uzavírají partnerství. To se nyní stává skutečností a NIO tak otevřelo první nabíjecí a výměnnou stanici přímo na čerpací stanici Shell.

Ta se nachází v Číně ve městě Sia-men (Xiamen), což je přístavní město na jihovýchodu Číny. NIO a Shell mají v plánu vybudovat na čerpacích stanicích 100 stanic pro výměnu baterie a k nim samozřejmě také klasické nabíjecí stanice. Stanic pro rychlou výměnu baterie, Power Swap, najdeme v Číně už přes tisíc, tj. na čerpacích stanicích Shell bude umístěno (alespoň ze začátku) asi 10 % z nich.

NIO a stanice na výměnu baterií. Co to je a jak fungují?

V domovské Číně má NIO více než 1 000 stanic pro výměnu akumulátorů a v plánu je jejich zvýšení až na 4 000 do konce roku 2025. Zajímavé také je, že asi 1 000 stanic z celkového počtu je plánováno na výstavbu v jiných zemích, než je Čína. Náklady na výstavbu jedné stanice jsou dle oficiálních informací kolem 500 000 amerických dolarů, tj. asi 11,5 milionů korun.

Stanice na čerpací stanici Shell ve městě Xiamen je tak v pořadí přesně 1 048 stanicí Power Swap.

NIIO Power 995

Partnerství by mělo fungovat také v Evropě, kam se NIO chce rozšířit. Už v září tohoto roku uvidíme společnost v Něměcku a do konce roku poté ve Švédsku, Dánsku a Nizozemsku. Expanze bude pokračovat také v roce 2023 kdy bychom měli elektromobily NIO vidět v Belgii, Francii, Itálii, Maďarsku, Rakousku, Španělsku, Švýcarsku a Portugalsku.

Pokud tak pojedete na podzim či v zimě do Něměcka a budete na čerpací stanici Shell, pozorně se podívejte. Možná uvidíte nabíjecí stanice NIO.

Zdroj: nio.com

Mám rád technologie, videohry a v minulosti jsem psal příspěvky zaměřené na mobilní technologie a společnost Apple pro významné české magazíny. Telefony a Apple mě pořád baví ale trochu jsem se přeorientoval i na elektromobily. Pracuji v marketingu, na značku NIO jsem poprvé narazil asi před 3 lety a od té doby pravidelně přikupuji akcie.

Související příspěvky