Zajímavosti
Trendy

Kdo je William Li, zakladatel NIO Inc.?

Počátky Williama Li. (Li Bin)

Je zvykem pro hodně lidí v Číně si dávat evropská nebo americká jména, tak aby to bylo pro ostatní mimo Čínu srozumitelné. William Li se původním jménem jmenuje Li Bin. Narodil se v celkem chudé rodině v roce 1974 v čínské provincii Anhui. Rodiče mu začali šetřit na vysokoškolské vzdělání, když mu bylo sedm let. Ve školních letech pracoval na částečný úvazek, aby vydělal na živobytí své rodiny. Vystudoval katedru sociologie na Pekingské univerzitě a také práva a informatiku – tyto znalosti položily základ jeho budoucího úspěchu.

Když byl malý, žil s dědečkem a babičkou ve vesnici Wuling. Jeho každodenním úkolem bylo počítat peníze a vést účetnictví pro dědečka, který prodával krávy. Mladý Li Bin o tom tehdy ještě moc nepřemýšlel, ale věděl, že rozhodně nestráví celý život v malé vesnici, kde bude pást dobytek a vést účetnictví, ale že se nejprve odstěhuje a vydá se na průzkum vnějšího světa. Když byl přijat na katedru sociologie na Pekingské univerzitě, tak se hned po zápisu se stal zástupcem monitora.  Náhle však onemocněl. V důsledku toho strávil více než měsíc v nemocnici a dozvěděl se o tom, až když byl propuštěn.Tato událost Li Bina poučila, že aby si udržel své postavení, musí mít kromě magisterského titulu ještě nějaké další vzdělání. Začal studovat práva a informatiku a po složení 17 zkoušek během jednoho týdne se nakonec stal jediným systémovým analytikem mezi studenty humanitních oborů na Pekingské univerzitě.

Jeho kariéra

Svoji první společnost založil v roce 1996 ve svých 21 letech – jednalo se o internetový startup. V roce 2000 založil spolu se svými společníky internetovou společnost BitAuto. BitAuto se postupem času proměnilo ve velkou a úspěšnou firmu. Od roku 2005 působí ve společnosti BitAuto jako předseda představenstva a generální ředitel. V roce 2010 se společnost BitAuto stala veřejnou a začala se obchodovat na americké burze, přičemž dosáhla hodnoty 1 miliardy dolarů. V roce 2013 odstoupil z funkce generálního ředitele společnosti BitAuto a společnost byla prodána. Je také spoluzakladatelem společnosti Mobike a jedním z jejích prvních investorů. V roce 2018 však odstoupil z představenstva této společnosti. Po založení Weilai Automobile se mu podařilo přesvědčit další společnosti jako Tencent (Ma Huateng), JD Liu Qiangdong, Xiaomi Lei Jun, Hillhouse Capital Zhang Lei, a další velcí čínští podnikatelé, aby investovali do jeho společností. V listopadu 2014 Li Bin založil společnost NIO vyrábějící elektromobily a od té doby působí jako předseda představenstva a generální ředitel.

William LI

V roce:

  • 2008 ho China Automobile Dealers Association (CADA) ocenila jako jednoho z deseti nejvlivnějších a nejvýznamnějších lidí v čínském automobilovém průmyslu za posledních 20 let.
  • 2017 byl Li Bin vyhlášen časopisem GQ podnikatelem roku a ve stejném roce obdržel ocenění Netease Future Technology Workers jako lídr v oblasti podnikatelských inovací.
  • 2018 udělila společnost Sina Finance spolu s deníkem People’s Daily a Wu Xiaobo Li Binovi ocenění Top Ten Economic Figures in 2017.

Dost často je William Li nazýván Elonem Maskem Číny.

   NIO Inc.

  • NIO Inc. má celkem 56 investorů, většinou velkých společností, jako jsou Lenovo, TPG, China Merchants Bank a China Industrial Bank a další
  • NIO Inc. má v současnosti kolem 15 tis. zaměstnanců po celém světě a nadále rozšiřuje svoji působnost zejména v Evropě
  • V říjnu 2016 společnost NIO oznámila, že jí kalifornský úřad DMV udělil “povolení k testování autonomních vozidel” a že v rámci svého programu autonomních vozidel začne testovat vozy na veřejných komunikacích. Společnost získala od investorů více než 1 miliardu dolarů a plánuje uvést na trh vozidla s 3. a 4. stupněm autonomie.
  • V květnu 2018 společnost NIO otevřela svou první výměnnou stanici baterií (swap station) ve čtvrti Nanshan v čínské provincii Guangdong, nazvanou “Power Station Swap”.
  • Na konci roku 2019 William Li předložil koncept “baterie jako služby”.
  • Od roku 2020 vykazuje NIO stabilní růst i navzdory karanténě a koronaviru v letech 2020 a 2021

“Tesla je supermodelka, zatímco NIO je dívka od vedle” William Li

Zdroje:  thetradable.com, bloomberg.com, forbes.com, ir.nio.com, slush.org

 

Jmenuji se Jaromír a jsem otcem skvělých 5 dětí. Pracuji na různých pozicích v IT již více jak 30 let a to nejen v Česku, ale i po Evropě nebo i USA. Posledních 12 let jako nezávislý konzultant zejména jako projektový manažer. NIO jako jeden z EV start-upů je jedním z mých nejoblíbenějších. Jako dřívější velký petrolhead mám odmalička rád auta, ale již je to nějaký čas co se věnuji elektromobilitě a vším, co je s tím spojené.

Související příspěvky