Elektromobilita

Co je to služba Battery as a Service (BaaS)?

NIO má oproti konkurenčním výrobcům elektromobilů jednu obrovskou výhodu – elektromobily NIO totiž podporují expresní výměnu celé baterie v řádu několika minut. Odpadá tak čekání na nabití u nabíječky. Tato služba se jmenuje Baas.

Každým rokem se zvyšuje kapacita baterií elektromobilů asi o 10 % a zároveň se asi o 10 % snižuje nabíjecí čas u nabíječek. Nabíjecí čas se tedy zkracuje a dnes už je reálný stav, kdy u nějaké výkonnější nabíječky čekáte například jen 20 minut do nabití akumulátoru. To je sice fajn, ale NIO je dál.

Čínský výrobce ale přináší alternativu a to ve službě Baas –  Battery as a Service. Společnost postupně buduje stanice pro rychlou výměnu baterie zvané Battery Swap Stations, na kterých službu realizujete, tj. expresně vyměňujeme baterii svého elektromobilu. K polovině srpna 2022 jich je v Číně asi 1 060 a dvě jsou umístěny v Norsku. S postupnou expanzí čínského výrobce do dalších zemí (Německo, Dánsko, Švédsko, Nizozemsko) jde v ruku v ruce také stavba nových stanic Battery Swap. NIO před pár týdny uzavřeno s maďarskou vládou smlouvu o výstavbě továrny právě pro tyto stanice, které budou umístěny v Evropě.

NIO a Shell spojují síly. Na čerpací stanici se otevřela první nabíječka a výměnná stanice

Battery as a Service je služba spočívající v tom, že si můžete koupit elektromobil NIO bez baterie. Cena vozu je poté výrazně levnější a akumulátor si pronajímáte za měsíční poplatek. Zajímavostí je, že ani NIO tyto baterie nevlastní, ale pronajímá si je od výrobce CATL na leasing.

Například model ES8 se 75 kWh baterií zakoupíte v Norsku za v přepočtu 1 571 694 Kč. Pokud si ale zakoupíte službu Baas, cena elektromobilu vás vyjde na 1 350 294 Kč. Na toto téma doporučujeme přečíst článek zde, kde je cenové porovnání. Pokud máte tuto službu aktivovanou, můžete využívat stanice Battery Swap a vyměnit si tak vybitou baterii za zcela nabitou za asi 4 minuty. Na tyto stanice drží NIO více než 1 200 patentů.

Pokud si zakoupíte elektromobil NIO bez služby BaaS tj. již s akumulátorem, nemůžete využívat stanice pro rychlou výměnu baterie. Elektromobil tedy nabíjíte klasicky jako konkurence – u nabíječek.

Zdroj: nio.com

Mám rád technologie, videohry a v minulosti jsem psal příspěvky zaměřené na mobilní technologie a společnost Apple pro významné české magazíny. Telefony a Apple mě pořád baví ale trochu jsem se přeorientoval i na elektromobily. Pracuji v marketingu, na značku NIO jsem poprvé narazil asi před 3 lety a od té doby pravidelně přikupuji akcie.

Související příspěvky