ElektromobilitaNovinky
Trendy

V Evropě startuje prodej modelu EL7

Společnost NIO začala prodávat v Evropě SUV EL7. Prozatím v Nizozemsku, již brzy bychom ho ale měli vidět také v Německu, Dánsku, Švédsku a Norsku.

Model EL7 je menší SUV, které je v Číně známé jako ES7. Název EL7 byl na poslední chvíli použitý proto, protože německé Audi podalo žalobu na NIO kvůli zaměnitelnými názvu se svými sedany S6 a S7. Soudní spor vyhrála po 15 měsících společnost Audi. Soudce poznamenal, že název NIO je ve skutečnosti odlišný od názvu Audi, ale písmeno „E“ k odlišení nestačí, protože by mohlo dojít k záměně s elektrickými modely Audi (ES6 – S6, ES7 – S7 atd.)

Společnost dodala první „evropské“ EL7 31. ledna v NIO Space Mobile vedle závodního okruhu Zandvoort v Nizozemsku. Model ES7 je prvním SUV modelem, který využívá technologickou platformu druhé generace NT2.0. Novinka zapadá mezi modely ES6 a ES8 a je koncipována jako středně velké až velké SUV.

Jedná se o pětimístný vůz s rozměry 4 912 mm, na šířku 1 987 mm a na výšku 1 720 mm, přičemž rozvor nápravy dosahuje 5 022 mm. Pohon zajišťuje dvojice motorů s kombinovaným výkonem 480 kW a 850 Nm. To umožňuje zrychlení z 0 na 100 za 3,9 sekundy a omezenou maximální rychlost 200 km/h. Vůz bude vybaven bateriemi o kapacitě 70 kWh (NMC), 75 kWh (ternární-LFP) a 100 kWh (NMC). Dojezd se bude v závislosti na baterii pohybovat od 485 do 930 kilometrů. Dojezdu má napomoci součinitel odporu vzduchu 0,263 cd.

NIO EL7

NIO ES7 je vybaven působivou soustavou kamer, senzorů a radarů pro autonomní řízení. NIO tento systém nazývá NAD, což je jednoduchá zkratka pro NIO Autonomous Driving. Zahrnuje LiDA, který se nachází nad čelním sklem, sedm kamer s vysokým rozlišením 8 MPx, čtyři kamery s prostorovým pohledem reagující na světlo s rozlišením 3 MPx, jeden ADMS (Advanced Driver Monitoring System, pět radarů s milimetrovými vlnami a 12 ultrazvukových senzorů. Vstupy z těchto kamer zpracovává „superpočítač“ NIO Adam, který dokáže zpracovat 8 GB obrazových dat za sekundu.

Verze a ceny EL7 (ES7)

Níže jsou verze modelu dle kapacity baterie a prodejní cena.

  • 75kWh baterie, 69 750 $
  • 100kWh baterie, 78 400 $
  • 150kWh baterie, 81 600 $

Zdroj: cnevpost.com

Mám rád technologie, videohry a v minulosti jsem psal příspěvky zaměřené na mobilní technologie a společnost Apple pro významné české magazíny. Telefony a Apple mě pořád baví ale trochu jsem se přeorientoval i na elektromobily. Pracuji v marketingu, na značku NIO jsem poprvé narazil asi před 3 lety a od té doby pravidelně přikupuji akcie.

Související příspěvky