AnalýzyElektromobilitaNovinky
Trendy

Proč akcie NIO tento týden vzrostly o téměř 31 %?

Akcie společnosti NIO zažily tento týden celkem prudký růst, v pondělí 28. listopadu se akcie prodávaly za 10,05 USD. Dnes, tj. v sobotu 3. prosince je cena 13,13 USD. Co za tím stojí?

 • Čínská vláda zmírnila některá opatření proti Covidu, což podpořilo dobrou náladu investorů a vidinu otevření ekonomiky
 • Ve čtvrtek zveřejnilo NIO rekordní deliveries za listopad, dodalo 14 178 elektromobilů
 • CEO, William Li promluvil na 8. výročí společnosti k zaměstnancům a upřesnil plány do budoucna – zejména expanzi do Evropy

Čína na začátku týdne zmírnila některá covidová opatření a to v důsledku obrovských protestů. V Číně doposud vládla nulová tolerance covidu, tj. pokud se například v továrně objevil byť jen jeden pozitivně testovaný zaměstnanec, továrna musela zavřít a zaměstnanci museli podstoupit karanténu. To se nyní mění a čínská vláda tento týden zmírnila všechna opatření. Na to akciový trh samozřejmě dlouho čekal a je tak logické, že nálada se rychle zlepšila a cena akcií čínských firem, včetně NIO, šla nahoru.

Po několika dnech poté NIO zveřejnilo rekordní deliveries za listopad. NIO dodalo v listopadu 2022 celkem 14 178 elektromobilů. Jedná se historicky o nejúspěšnější měsíc. Dodávky se stávaly z 8 003 prémiových chytrých elektrických SUV včetně 4 897 ES7 a 6 175 prémiových elektrických sedanů včetně 3,207 ET7 a 2,968 ET5. Opět je to pozitivní zpráva, která „zeleně“ ovlivnila cenu akcií.

NIO deliveries

Aby toto tento týden nebylo málo, tak NIO oslavovalo 8. výročí od založení. NIO dodalo od začátku své existence skoro 270 000 elektromobilů. Při této příležitosti řekl generální ředitel NIO, William Li několik informací o budoucnosti firmy. Podstatná je například ta, že firma si na německém trhu tak věří, že je přesvědčena, že doslova převálcuje domácí značku BMW. Pokud si majitelé BMW sednou do NIO, už se do původního vozu nikdy nevrátí, řekl Li.

Firma také ve velkém expanduje v Evropě, kromě domovské Číny a Norsku, kam expandovala před rokem v prosinci, nyní působí také v Německu, Nizozemsku, Dánsku a Švédsku. Společnost staví po Evropě také infrastrukturu v podobě stanic pro rychlou výměnu baterie, před pár dny se otevřela první ve Švédsku a Nizozemsku a další budou následovat. Nesmíme zapomenout ani na showroomy zvané NIO Houses, které se budou v Evropě také postupně otevírat.

NIO Housy v Evropě

Slibný rok 2023

Z oficiálních zpráv je již potvrzeno, že NIO bude v roce 2023 expandovat do:

 • Velké Británie
 • Rakouska
 • Švýcarska
 • Belgie
 • Lucemburska
 • USA (rok 2025)

Tímto seznamem ovšem nekončíme, je zde totiž několik dalších států které sice nejsou společností oficiálně potvrzeny, ale je pravděpodobné, že zde NIO uvidíme. Například z toho důvodu, že v některých státech hledá společnost zaměstnance či podrobně mapuje místní silnice a dálnice. Jedná se zejména o:

 • Rakousko
 • Franci
 • Portugalsko
 • Španělsko
 • Itálie

Pokud tedy půjde vše podle plánu, čeká NIO skvělé období a růst a v Evropě uvidíme jejich elektromobily čím dál častěji. To samozřejmě zvýší prodeje a příjem, tj. cena akcií by mohla růst také do budoucna. Na nadcházejícím NIO Day 2022 má být také představeno hned několik nových modelů pro rok 2023 včetně již zachyceného NIO ET5 s shooting brake.

Zdroj: fool.com

Mám rád technologie, videohry a v minulosti jsem psal příspěvky zaměřené na mobilní technologie a společnost Apple pro významné české magazíny. Telefony a Apple mě pořád baví ale trochu jsem se přeorientoval i na elektromobily. Pracuji v marketingu, na značku NIO jsem poprvé narazil asi před 3 lety a od té doby pravidelně přikupuji akcie.

Související příspěvky