Elektromobilita

Co je to NOMI? AI které NIO hodně věří

NIO vybavuje své elektromobily umělou inteligencí (AI) kterou pojmenovala NOMI. Co to je a co NOMI umí?

Dalo by se říci, že Apple má Siri, Amazon Alexu a NIO NOMI. Jedná se o chytrého asistenta, respektive umělou inteligenci, která je zabudovaná do kokpitu elektromobilů NIO a uživatelé s ní mohou interagovat, dávat ji různé pokyny, nebo klást otázky. Nyní NOMI prakticky nijak nevybočuje z toho, co má například Mercedes, do budoucna ale NIO na svého chytrého asistenta hodně sází. Jeho čas prý přijde, až budou auta zcela autonomní. 

V aktuální situaci můžete přes NOMI nastavit hlasem vnitřní teplotu, pustit oblíbenou písničku, zapnout masáž, pustit klimatizaci, otevřít dveře, zapnout vyhřívání sedaček a nebo si udělat skupinovou selfie všech cestujících v kabině vozu. NOMI má totiž několik senzorů včetně kamery, kterými vás sleduje a má tak dokonalý přehled o tom, kde kdo sedí. 

Zajímavá je také funkce, kdy vás auto, respektive NOMI pozná ještě předtím, než nastoupíte do auta a podle toho vám nastaví sedačky, výšku volantu a dokonce vám i otevře dveře.

NOMI

Na rozdíl od konkurenčních asistentů má NOMI i fyzický vzhled – je umístěn na palubní desce a displej typu AMOLED mu zobrazuje „tvář“ a oči. Cestující si tak mohou asistenta zamilovat už minimálně kvůli tomu, jak vypadá. Design zařízení dokonce vyhrál prestižní designovou cenu Red Dot za rok 2020. 

NIO NOMI

Čas NOMI teprve přijde

NIO na NOMI obecně hodně věří. Je sice fajn, že si skrze asistenta pustíte písničku, nebo vyfotíte selfie, ale není to nic, bez čeho byste nedokázali žít. Čas NOMI teprve přijde a bude to v tu chvíli, až budou auta komplet autonomní. Poté, dle NIO, si budete moci přes NOMI pouštět během cesty filmy, ztlumit osvětlení v kabině v případě, že si budete chtít během cesty zdřímnout a mnoho dalšího. Bude to tedy asistent, který zvládne vše a řidič tak nebude muset do řízení nijak zasahovat a to ani aktivní kontrolou toho, zda vše funguje jak má. 

Podívejte se na zajímavé video YouTube kanálu Car Design News, které NOMI prezentuje:

Aktuálně NOMI najdete ve všech nabízených modelech, tj. ES7, ET5, ET7, EC6, ES8 a ES6 a komunikovat s ní můžete v čínštině, angličtině a norštině.

Zdroj: nio.com

Mám rád technologie, videohry a v minulosti jsem psal příspěvky zaměřené na mobilní technologie a společnost Apple pro významné české magazíny. Telefony a Apple mě pořád baví ale trochu jsem se přeorientoval i na elektromobily. Pracuji v marketingu, na značku NIO jsem poprvé narazil asi před 3 lety a od té doby pravidelně přikupuji akcie.

Související příspěvky