Novinky

Akcie NIO. Koupit nebo nekoupit?

Akcionáři společnosti NIO zažívají poměrně turbulentní období. Na začátku roku 2022 stála jedna akcie 33,47 USD, nyní se prodává za 20,11 USD, což je pokles o téměř 40%. Co za tím stojí a měli byste nyní koupit akcie?

I když se aktuální cena akcií pohybuje kolem 20 USD, je to pořád pozitivní trend. ATL (All Time Low) bylo totiž od začátku roku 2022 až na 12,71 USD (k 11. květnu), tj. během více než měsíce si cena polepšila o 66%. Za tímto měsíčním růstem jsou v zásadě tři faktory:

 

  • NIO zveřejnilo informace o dodávkách elektromobilů za květen 2022, které byli pozitivní a meziroční nárůst dodaných elektromobilů se zvýšil o 11,8%. V květnu NIO dodalo 7 024 vozidel a od začátku roku poté 37 866 vozidel.
  • V Číně byla celkem nepřehledná situace kolem pandemie COVID-19 a čínská vláda v březnu omezila továrny, včetně továrny společnosti NIO. Produkce se tedy snížila a nálada nebyla obecně moc dobrá. Nyní ale čínská vláda opatření uvolňuje a to má na cenu akcii pozitivní vliv.
  • Včera, tj. 15. června mělo NIO konferenci, na které ukázalo očekávaný model NIO ES7, na který se čekalo déle, než původně a to právě kvůli odstávkám v továrnách způsobené COVIDem-19.

Čínská vláda navíc logicky preferuje NIO před konkurenční Teslou, takže zavádí nový systém dotací pro elektromobily, které jsou schopné fyzické výměny baterií a nemusí tak stát X minut u nabíječky a dobíjet.

Kupte si akcie (třeba rovnou NIO) a získejte náhodnou akcii až do výše 100 € jako bonus. Stačí použít náš link na aplikaci Trading 212. Akce platí do 27.7.2022.

 

Dle portálu TipRanks hodnotí 14 analytiků jako vhodnou ke koupi a průměrná cílová cena se pohybuje kolem 39,26 USD, maximální je dokonce 87 USD a minimální naopak 26 USD. 

Nyní se ukazuje, že nálada na trhu je celkem dobrá a cena akcií by tak mohla růst. Samozřejmě v případě, že se nestane něco neočekávaného, jako se stalo v na jaře v Číně s pandemií koronaviru. Za nás tedy má investice do akcií NIO rozhodně smysl a automobilka má do budoucna opravdu velké plány včetně rozšíření se do dalších zemí Evropy – Německa, Nizozemí, Dánska a Švédska.

Na závěr bychom chtěli jen dodat, že toto není investiční rada a každý je za své investice zodpovědný sám. 

Mám rád technologie, videohry a v minulosti jsem psal příspěvky zaměřené na mobilní technologie a společnost Apple pro významné české magazíny. Telefony a Apple mě pořád baví ale trochu jsem se přeorientoval i na elektromobily. Pracuji v marketingu, na značku NIO jsem poprvé narazil asi před 3 lety a od té doby pravidelně přikupuji akcie.

Související příspěvky