Novinky
Trendy

USA a Čína uzavřely přelomovou dohodu o auditu, která je velkým přínosem pro čínské technologické společnosti

Spojené státy a Čína učinily v pátek tento týden (26.08.2022) významný krok k ukončení vzájemného sporu, který hrozil vyřazením čínských společností, včetně NIO Inc., z amerických burz. Obě strany podepsaly velmi detailní dohodu, která umožní americkým regulačním orgánům prověřovat účetní firmy v Číně a Hongkongu.

Americké regulační orgány již více než deset let požadují přístup k auditním dokumentům čínských společností kótovaných na amerických burzách, ale Peking se stále zdráhal nechat cizí regulační orgány kontrolovat své účetní firmy s odkazem na obavy o národní bezpečnost. Dlouhodobý spor vyvrcholil v roce 2020, kdy Spojené státy přijaly zákon o odpovědnosti zahraničních společností (Holding Foreign Companies Accountable Act), který donutil Komisi pro cenné papíry (SEC) k tvrdšímu postupu vůči čínským společnostem kótovaným na americké burze. SEC pak následně v prosinci loňského roku dokončila prováděcí pravidla k tomuto zákonu, čímž začala odpočítávat čas pro případné vyřazení čínských společností z obchodování na amerických burzách. Tato dohoda znamená částečné zlepšení americko-čínských vztahů a to i přes velké napětí, které vyvolala návštěva Nency Pelosi na Tchaj-wanu. Bude to znamenat velkou úlevu mnoha čínských společností, investorů a amerických burz. Pokud bude Čína dodržovat dohodnutá pravidla v praxi, budou tyto společnosti mít šanci udržet si přístup na amerických kapitálových trzích. V opačném případě by mohlo být přibližně 200 čínských společností vykázáno z amerických burz, uvedl předseda americké Komise pro cenné papíry (SEC) Gary Gensler. Mezi ohroženými společnostmi by mohlo být i NIO INC.

Při oznamování dohody byli američtí představitelé velmi opatrní a varovali, že jde pouze o první krok a že jejich názor na dodržování dohody ze strany Číny bude záviset na tom, zda budou moci provádět kontroly bez jakýchkoliv překážek, jak podepsaná dohoda slibuje. Přesto pro dohled nad účetnictvím veřejných společností (PCAOB), která dohlíží na audity společností kótovaných na burze v USA, uvedla, že se jedná o nejpodrobnější dohodu, kterou kdy s Čínou uzavřela. Čínská komise pro regulaci cenných papírů (CSRC) uvedla, že dohoda je důležitým krokem k řešení problematiky auditu a je přínosem pro investory, společnosti i obě strany.

Hlavní čínské společnosti kótované ve Spojených státech po tomoto oznámení značně vzrostly. Nejistota stále však stále přetrvává a my budeme nadále sledovat, jak se bude dařit naplňovat tuto dohodu, a jak si povedou čínské společnosti, zejména pak NIO, která je kótovaná na New Yorské burze NYSE. V tuto chvíli, po uzavření burzy v pátek 26. srpna 2022, má akcie NIO hodnotu 19,82 dolarů a společnost NIO Inc. má celkovou tržní kapitalizaci 33,32 miliard dolarů.

Jmenuji se Jaromír a jsem otcem skvělých 5 dětí. Pracuji na různých pozicích v IT již více jak 30 let a to nejen v Česku, ale i po Evropě nebo i USA. Posledních 12 let jako nezávislý konzultant zejména jako projektový manažer. NIO jako jeden z EV start-upů je jedním z mých nejoblíbenějších. Jako dřívější velký petrolhead mám odmalička rád auta, ale již je to nějaký čas co se věnuji elektromobilitě a vším, co je s tím spojené.

Související příspěvky