ElektromobilitaNovinky

Prodej ET5 zahájen, první den společnost dodala 221 kusů

Společnosti NIO zahájila prodej svého dlouho očekávaného sedanu ET5. Prodej je zatím omezen pouze na Čínu a první den si vůz převzalo hned 221 majitelů. Do Evropy se sedan dostane později.

Model ET5 je nejlevnějším modelem v nabídce a cena startuje od 46 200 USD, což je asi 1 150 000 Kč. ET5 doplňuje vlajkový model ET7 a elektromobil jde přímo proti konkurenční Tesle Model 3, je také považován za jeho největší konkurenci. Bude tedy zajímavé sledovat situaci na čínském trhu – číňané mohou spíše sáhnout po domácím produktu, než po konkurenci z USA.

Sedan ET5 byl oficiálně představen na NIO Day 2021 konaném 18. prosince 2021 a k tomuto dni bylo i možné elektormobil předobjednat. Dostupný bude zatím jen v domovské Číně, a do konce roku bychom ho dle agentury Reuters měli vidět i v Evropě.

Elektromobil bude nabízen zatím ve dvou verzích a to se 75 kWh a 100 kWh baterií, později by měla být k dispozici také obří 150 kWh baterie.

Zrychlení má ET5 z 0 na 100 km/h za 4,3 vteřiny a max. rychlost je dle výrobce 200 km/h. Výkon motoru je poté 489 koňských sil a vůz je nabízen v 9 barevných variantách.

ET5 bude mít pravděpodobně další variantu s elektronickým spoilerem

Bude ET5 extrémně populární?

Společnost NIO má už téměř 200 000 předobjednávek na svůj sedan ET5, který byl představen koncem roku 2021. Číslo má ale asi háček. Je důležité zmínit, že toto číslo počtu předobjednávek není oficiální, společnost NIO nikdy v minulosti podobná čísla nezveřejňovala. Jedná se pouze o odhad prodejců NIO založený na počtu prodejních míst, vůči výši objednávek. Ti, kteří si NIO ET5 předobjednali museli zaplatit poplatek 2 000 čínských jüanů, což je asi 7 000 Kč. Tak vysoké číslo předobjednávek tak může být důsledek rezervačního poplatku tj. vozidlo si mohli předobjednat i lidé, kteří elektromobil nepotřebují a mají pouze zaplacený onen poplatek. K reálnému zaplacení plné sumy ze ET5 ale dojít nemusí.

NIO aktálně nabízí tři modely na platformě NT 1.0 a to  ES8, ES6 a EC6. Další tři modely jsou poté založené na modernější platformě NT 2.0 – ES7, ET7 a ET5.

Zdroj: cnevpost.com

Mám rád technologie, videohry a v minulosti jsem psal příspěvky zaměřené na mobilní technologie a společnost Apple pro významné české magazíny. Telefony a Apple mě pořád baví ale trochu jsem se přeorientoval i na elektromobily. Pracuji v marketingu, na značku NIO jsem poprvé narazil asi před 3 lety a od té doby pravidelně přikupuji akcie.

Související příspěvky