Novinky

NIO otevřelo v pořadí 995. stanici pro výměnu baterie. Plán tak plní skvěle

Společnost NIO otevřela v Číně svoji 995. stanici pro rychlou výměnu baterie. NIO buduje stanice opravdu vysokým tempem a vše nasvědčuje tomu, že cíl pro rok 2022 splní.

Ambici má společnost stanovenou na 1 300 stanic do konce roku 2022. Dvě z těchto nových stanic se nacházejí na rychlostní silnici Shaoxin a další v Maomingu v provincii Guangdong. Pokud vezmeme v úvahu délku silnic a dálnic, na kterých jsou umístěné nabíječky a stanice, tak délka činí více než 20 000 km. V průměru jsou stanice a nabíječky rozmístěny po asi 115 km. Náklady na výstavbu jedné stanice jsou dle oficiálních informací kolem 500 000 amerických dolarů, tj. asi 11,5 milionů korun.

V polovině dubna NIO v Číně otevřelo svou 900. stanici a oznámilo, že řidiči vyměnili baterie svého elektromobilu více než 8 000 000 krát, čímž si dle prohlášení společnosti ušetřili více než 8 milionů hodin ve srovnání s běžnými 60kW nabíječkami. To je slušná úspora času.

Nabíječky zejména na východě Číny

Stanice a nabíječky pro elektromobily se nachází zejména ve východní části Číny. Podstatně hůř je na tom západní část, kde je výměnných stanic a také nabíječek málo a je to dáno zejména geografických charakterem území – na západní části se nachází Himaláje a postavit zde nějakou smysluplnou síť stanic bude asi větší problém, než na východní části. Na západě tak naleznete jednu stanici u města Urumči.

Účel stanice je tak rychlá výměna baterie vozu, tj. odpadá časově náročnější nabíjení akumulátoru. To se hodí v případě, kdy chcete ušetřit čas a nebo z nějakého jiného důvodu nechcete čekat 10, 20 minut na dobití baterie u nabíječky. Elektromobily NIO už jsou totiž od začátku navržené právě s ohledem na tento účel a vybitou baterii můžete vyměnit za plně nabitou za 2-3 minuty. A to je velká časová úspora

NIO-5

V Evropě se pomalu buduje

Co se týká Evropy, tak zde je výměnná stanice umístěna v hlavním městě Norska, Oslu. NIO má v plánu rozšířit výměnné stanice do dalších 20 států. Příští rok má totiž automobilka expandovat také do sousedního Německa, Nizozemí, Dánska nebo Švédska.

Zdroj: twitter.com, eletric-vehicles.com

Mám rád technologie, videohry a v minulosti jsem psal příspěvky zaměřené na mobilní technologie a společnost Apple pro významné české magazíny. Telefony a Apple mě pořád baví ale trochu jsem se přeorientoval i na elektromobily. Pracuji v marketingu, na značku NIO jsem poprvé narazil asi před 3 lety a od té doby pravidelně přikupuji akcie.

Související příspěvky