ElektromobilitaNovinky

Konec spalovacích aut v od roku 2035? Europarlament schválil návrh

Evropský parlament schválil přelomový návrh, který zakazuje prodej nových osobních a lehkých užitkových aut se spalovacími motory od roku 2035. Dočkáme se přelomu v automobilovém průmyslu?

Pokud půjde vše podle plánu, tak si od roku 2035 nové auto s benzínovým či naftovým motorem nekoupíme. Evropský parlament totiž odsouhlasil návrh, který toto zakazuje. Cílem je přimět automobilky aby vyráběly elektrická auta, která budou splňovat přísnější emise CO2 a budou tak výrazně ekologičtější. Norma totiž vyžaduje snížení emisí o rovných 100% (na 0 gramů CO2 na km).

Ojetin se návrh netýká. A taky Ferrari a Lamborghini

Podstatné je doplnit, že návrh se netýká ojetých vozů. Ty budou moci být stále prodávány i po roce 2035. Běžní uživatelé i fanoušci elektromobility se tak bojí zdražení ojetých aut které bude pravděpodobně nevyhnutelné a také toho, že lidé budou svá spalovací vozidla používat déle, než by používali, kdyby zákaz prodeje spalovacích aut neplatil. Je tedy velice pravděpodobné, že se zvýší průměrná délka života jednoho vozidla a ve výsledku bude vše ještě méně ekologické, než je nyní.

Výjimku dostali také italští výrobci Ferrari a Lamborghini, kteří budou moci vyrábět spalovací vozy i po roce 2035. Důvodem udělení výjimky je počet prodaných aut, který je v vzhledem k ceně nízký.

Auto na 18,5 let

Pro zajímavost, v České republice je průměrné stáří jednoho vozidla kolem 18,5 let. Pokud se tedy naplní obavy, budeme na silnících vídat i daleko starší vozidla.

Zdroj: politico.eu

Mám rád technologie, videohry a v minulosti jsem psal příspěvky zaměřené na mobilní technologie a společnost Apple pro významné české magazíny. Telefony a Apple mě pořád baví ale trochu jsem se přeorientoval i na elektromobily. Pracuji v marketingu, na značku NIO jsem poprvé narazil asi před 3 lety a od té doby pravidelně přikupuji akcie.

Související příspěvky